Przyjmowanie gości - jak sprawić, by poczuli się jak w domu?

Wiele się mówi o naszej polskiej gościnności - i wiele dobrego! Gościnność jest uznawana nawet za naszą cechę narodową, a na potwierdzenie tego - aż 87% obywateli naszego kraju uważa Polaków za gościnnych! Lubimy zapraszać gości i samemu być zapraszanym. Przyjmowanie gości dla jednych może być prawdziwą sztuką. Bywają jednak sytuacje, że goście odwiedzają nas niezapowiedziani. Jak sprawić, by poczuli się komfortowo, a nawet jak w domu? Przedstawiamy ważne rady dla każdego gospodarza. 


Jak powinno się przyjmować gości?


O tym, jak wygląda całokształt i jakie są ogólne odczucia z przyjęcia decydują drobne szczegóły. Oto najważniejsze zasady gospodarza zgodnie z etykietą savoir vivre.

1. Powitaj

Pamiętajmy, że pojawienie się gości na nasze zaproszenie jest ich wyrazem szacunku do nas. Ważne jest więc odpowiednie powitanie. Najlepiej abyśmy byli gotowi kilka minut przed spotkaniem. Słysząc pierwszy dzwonek do drzwi miejmy pewność, że kolacja jest gotowa, a fartuchy kuchenne schowane. Goście widząc nas w fartuchu mogą poczuć się zakłopotani, przerywając nam przygotowania. Taktowne przyjmowanie gości zakłada również pomoc przy zdejmowaniu nakryć wierzchnich. A co z butami? Obuwie bywa często elementem stylizacji dlatego nigdy nie nakazujmy gościom zdejmowania go. Od idealnego porządku ważniejsza powinna być nasza dbałość o samopoczucie gości. 

2. Poświęć uwagę

Wracając do tematu gotowej już kolacji - ważne, by mając już gości w domu poświęcić im należytą uwagę. Krzątanie się między kuchnią a salonem nie jest w dobrym guście. By nasi goście czuli się naprawdę mile widziani, okażmy im zainteresowanie i troskę o samopoczucie. Nie skąpmny sobie ciepłych słów i komplementów. To wciąż dobry moment na najlepsze pierwsze wrażenie! Jeśli spotkanie jest bardziej oficjalne i odbywa się w większym gronie - przedstawmy gościom odpowiednie miejsca przy stole. Honorowe miejsca należeć będą do osób starszych, jubilatów i solenizantów. Pamiętajmy jednak by robić to dyskretnie, a niekiedy dać gościom wybór. Sztywne zasady i musztra nie idą w parze z miłym i relaksującym spotkaniem. Nie zapominajmy o przedstawieniu sobie gości, w momencie gdy osoby te jeszcze nie miały okazji się poznać. 


Podczas spotkania nie poruszajmy drażliwych tematów dotyczących polityki, finansów czy kwestii etycznych. Nie nawiązujmy też do spraw zbyt osobistych. Niewygodne pytania mogą bardzo szybko zepsuć dobrą atmosferę i nastroje naszych gości. Oczywistą kwestią wydaje się wyłączenie telewizora i innych sprzętów, mogących zakłócać spotkanie. Niezbyt głośna muzyka w tle będzie odpowiednia jednak gdy zadzwoni nasz telefon - odbierzmy go w ustronnym miejscu, tak by nasi goście nie musieli ściszać głosów czy chociażby uczestniczyć w cudzych rozmowach.  


Może być tak, że spotkaniu towarzyszyć będą również dzieci - nasze lub gości, które szybko zaczną się nudzić. Zadaniem gospodarza jest zajęcie czymś maluchów, tak by nie rozrabiały i nie hałasowały przy stole. Dobrym rozwiązaniem będzie zaproponowanie dzieciom spokojnych zajęć jak na przykład rysowanie, oglądanie bajek czy układanie puzzli. Pamiętajmy jednak, że to tylko dzieci, a wszystkie “gafy” traktujmy żartobliwie. Nasi goście z pewnością będą mieli dużą wyrozumiałość do najmłodszych. Przymykajmy też oko na pomyłki gości czy innych domowników. Nie róbmy problemu z plamy na obrusie czy stłuczonej filiżanki. Nie stwarzajmy nerwowej atmosfery, a w zamian podtrzymujmy miłą rozmowę i unikajmy niezręcznej ciszy. 


Ponadto zadbajmy o osoby palące, dyskretnie przekazując informację o popielniczce. Pokażmy, że każdy z gości jest nam mile widziany. Organizując spotkanie podzielmy przestrzeń na kilka stref - wydzielając na przykład kanapę do odpoczynku. Będzie to szczególnie mile widziane przez osoby starsze czy kobiety w ciąży. Pamiętajmy też, by cały nasz dom był przygotowany na daną okoliczność. Niestosowne będzie gdy w toalecie zabraknie podstawowych artykułów higienicznych, a na stole napojów czy przekąsek. Przyjmując prezenty - w dobrym tonie jest otworzenie ich przy gościach i podziękowanie. Dobrze będzie również powiedzieć kilka komplementów odnośnie otrzymanego podarunku.

3. Zaproponuj poczęstunek

Przed poczęstunkiem zaproponujmy gościom drinka, kawę, herbatę lub inny napój. Bądźmy gotowi na różny wybór gości, przygotujmy więc kilka rodzajów alkoholu: wino białe i czerwone, piwo czy trunki wysokoprocentowe. Przygotujmy też wachlarz propozycji dla osób niepijących alkoholu, nieletnich i dzieci, tak by nikt nie poczuł się zaniedbany. By podtrzymać dobrą atmosferę i sprawić, by nasi goście poczuli się jak w domu - wznieśmy za nich toast. 


Nie każmy też gościom zbyt długo czekać na jedzenie, a komponując posiłki zbierzmy informację o wszystkich wymaganiach dietetycznych zgromadzonych - m.in. do ograniczeń w spożyciu mięsa czy wszelkiego rodzaju alergii pokarmowych. Jeśli gości podejmuje dwoje gospodarzy, pamiętajmy by jeden z nich zawsze był obecny wśród gości - podczas gdy drugi na przykład wychodzi do kuchni po potrawy czy napoje. Jednym z głównych zadań gospodarza jest towarzyszenie gościom. 


Bardzo ważne jest by nie namawiać gości do jedzenia czy kolejnego kieliszka. Jest to bardzo nietaktowne i wyraża nasz brak szacunku. Dbajmy jednak o to by na stole niczego nie brakowało, a także reagujmy na potrzeby gości - jeśli na przykład proszą o dokładkę. 

4. Zaprezentuj dania

Serwując dania miejmy plan na to, w jakiej kolejności powinno się je podawać, zgodnie z zasadami savoir vivre. Zadbajmy o odpowiednią prezentację naszych dań. Podczas organizacji przyjęcia upewnijmy się, że mamy wszystkie komplety talerzy, sztućców i naczyń oraz, że są one nienaganne - bez nieestetycznych odprysków czy zniszczeń. Podejmując gości wykorzystajmy najlepszą, dekoracyjną zastawę, która zachwyci zgromadzonych. Elegancko wyglądać będą wszelkiego rodzaju jednolite komplety, jakie znajdziemy w Manufakturze w Bolesławcu. Serwując dania w ręcznie zdobionych naczyniach ceramicznych, salaterkach ceramicznych czy szczególnie lubianych  półmiskach prostokątnych mamy gwarancję udanego spotkania. Każdy z nas przecież lubi otaczać się pięknymi przedmiotami. 


Rękodzielnicza ceramika Manufaktury z Bolesławca jest niezwykle odporna na uszkodzenia czy mycie w zmywarce, dzięki czemu nie musimy się martwić o estetykę podania. Wszystkie naczynia wykonane są z kamionki i nadają się do zapiekania w wysokich temperaturach, dzięki czemu jako gospodarze możemy przygotować danie w formie i w tej samej formie je zaprezentować. Wszystkie naczynia ceramiczne znajdziemy w komplecie z filiżankami, imbrykami, cukiernicami czy talerzykami deserowymi. To istotny detal, praktyczny a zarazem dekoracyjny, który pokazuje naszą staranność w przyjęcie gości. Z taką zastawą nawet niezapowiedziani goście poczują się mile widziani!


Żegnając gości również trzymajmy się odpowiedniej etykiety. Zwróćmy uwagę na to, by każda z osób poczuła się zauważona. Odprowadzając gości do drzwi poświęćmy kilka minut na rozmowę z każdym. W dobrym tonie będzie podziękowanie za przybycie i mile spędzony czas.