Wybieramy naczynie ceramiczne do pieczenia chleba

Zapach świeżego pieczywa każdemu z nas kojarzy się z czymś dobrym. Mając ochotę na chleb coraz częściej skłaniamy się do domowych wypieków. Złocista skórka i zapach roznoszący się po całym domu, a do tego satysfakcja z własnego wyrobu niczym nie równa się nawet z najznakomitszą piekarnią! Domowe wypiekanie chleba może z łatwością stać się codzienną rutyną lub przyjemną tradycją. W jakim naczyniu najlepiej upiec chleb?

Jakie naczynie do pieczenia chleba wybrać?

Dla tych, którzy jeszcze nie odważyli się spróbować swoich sił w pieczeniu doradzimy jaka forma do pieczenia chleba będzie najlepsza - na początek i na lata. Tym z Was, którzy są już mistrzami w wypiekaniu - przedstawimy formy, w których nie da się nie zakochać. Na rynku dostępnych jest wiele foremek do pieczenia chleba, warto jednak poznać zalety i wady każdej z nich. Często spotykanym naczyniem są keksówki lub formy ze stali wysokowęglowej. Cieszą się uznaniem wśród początkujących jak i zapalonych amatorów domowego chleba. Różni je rodzaj powłoki - formy ze stali wysokowęglowej są odpore na przywieranie dzięki powłoce non-stick. Tańsze keksówki, wykonane często ze zwykłej stali lub silikonu potrafią przywierać oraz rdzewieć. Formy te szybko tracą więc na estetyce. Silikonowe formy - choć łatwe w utrzymaniu czystości, nie zachowują swojej…”formy”! Ze względu na elastyczność silikonu, nasze ciasto podczas pieczenia może stać się nieco bardziej kształtne i “pękate”. 


Co ważne, piekąc chleb na naturalnym zakwasie wystrzegajmy się zwykłych form metalowych! Zakwas wchodzi w reakcję z metalem więc tego uniknąć zainwestujmy w lepszej jakości naczynie lub wyłóżmy formę papierem do pieczenia. W przypadku papieru znów tracimy jednak na estetyce, gdyż papiero często przykleja się do chleba. 


O jakich lepszej jakości naczyniach mowa? Idealnym wręcz rozwiązaniem wydaje się ceramiczna forma do pieczenia chleba. Ceramika, posiadając cechy szkła, nie przejmuje zapachów i smaków, nie wchodzi w reakcję z naturalnymi zakwasami, jest odporna na korozję, a ponadto są bezpieczne dla alergików. Ze względu na grubsze ścianki naczynie kamionkowe do chleba dłużej się nagrzewa, za to idealnie rozprowadza i utrzymuje temperaturę wypieku. Dzięki temu nasze pieczywo jest idealnie chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku bez obaw o przywieranie. Niewątpliwą zaletą takich naczyń jest wcześniej wspomniany aspekt estetyczny. 

Ceramiczne naczynie do wypiekania chleba - funkcjonalne naczynie i pomysł na udany prezent

Formy ceramiczne Manufaktury w Bolesławcu wyróżnia niepowtarzalny design. Ze względu na ręczne zdobienie - każde z naszych naczyń jest jedyne w swoim rodzaju. Zarówno nowoczesne jak i klasyczne modele stanowić będą atrakcyjny wizualnie dodatek na każdym stole - na długo utrzymując temperaturę chleba, a co za tym idzie - wydobywając jego zapach jeszcze bardziej! Ceramiczne naczynia bolesławieckiej Manufaktury wyróżnia nie tylko ręczne zdobienie ale też i funkcjonalność. Projektując naczynia zadbaliśmy o to, by można było je bezpiecznie używać nie tylko w piekarniku, ale też w kuchence mikrofalowej. O ich czystość ze spokojem zadba zmywarka - bez obaw o zniszczenia. Ceramiczne formy sprawdzą się nie tylko przy wypiekach i prezentacji aromatycznego pieczywa. Znajdują one swoje zastosowanie przy wypiekach pasztetów, babek, wszelkiego rodzaju ciast czy zapiekanek makaronowych. Nasze akcesoria do pieczenia są wyjątkowo trwałe, zatem posłużą na wiele lat. Chętnie kompletowane zastawy kupowane są często na prezent. Z pewnością taki podarunek ucieszy nie tylko smakoszy domowego chleba, amatorów wypieków, ale też miłośników unikatowego wystroju wnętrz. 

Na co zwrócić uwagę wybierając ceramiczną formę do pieczenia chleba? 

Naczynie naczyniu nierówne - dlatego inwestując w dobrej jakości akcesoria do pieczenia przyjrzyjmy się dokładnie materiałowi, z jakiego zostały wykonane. W bolesławieckiej ceramice od lat tworzymy formy z niezwykle trwałych odpowiednio dostosowanych materiałów. Naturalne farby są w pełni bezpieczne i właściwe do kontaktu z żywnością. Wybierając formę zwróćmy uwagę na rozmiar naczynia - im większe tym większy bochenek będzie można upiec. Na rynku dostępne są również różne kształty - nadające naszym wypiekom pożądany wygląd. Znajdziemy zarówno te okrągłe jak i podłużne prostokątne - a wybór zależy od naszych preferencji. Wybrane naczynia znajdziemy ze specjalnymi uchwytami, ułatwiającymi przenoszenie formy lub z pokrywkami, dzięki czemu naczynie jest bardziej funkcjonalne. W Manufakturze w Bolesławcu formy do pieczenia nawiązują do dostępnych kolekcji, dzięki czemu skompletujesz pełny zestaw profesjonalnych akcesoriów kuchennych w jednolitym stylu. 

Jak piec chleb w naczyniu ceramicznym?

By nadać ciastu apetyczny kształt rekomendujemy podłużne foremki do pieczenia chleba. Ceramiczne naczynia są niezwykle odporne na pęknięcia i odpryski spowodowane wysokimi temperaturami, jednak decydując się na to rozwiązanie warto kierować się kilkoma zasadami. Ceramiczne naczynie z ciastem gotowym do wypieczenia wkładamy do zimnego piekarnika! Formy te nie lubią gwałtownych zmian temperatury. Czas na rozgrzanie piekarnika doliczamy więc do czasu pieczenia chleba. Jest to klucz do delikatnego smaku naszego domowego chleba. Przy takim użytkowaniu naczynia posłużą nam na wiele długich lat. Pamiętajmy o tym, by dolnej części formy zapewnić swobodny dopływ powietrza. W tym celu zawsze wkładajmy naczynie na kratkę w piekarniku. Po wyciągnięciu z piekarnika natomiast umieszczajmy gorące naczynie na drewnianej desce lub blacie. 

Forma ceramiczna - do jakiego chleba?

Apetyt rośnie w miarę… pieczenia! Inwestując w formę na lata, z pewnością będziemy chcieli eksplorować swoje umiejętności piekarnicze - testując coraz to nowsze wypieki. Zaczynając od prostego chlebka pszennego, poprzez chleby z mąki pełnoziarnistej, aż po chleby bezglutenowe czy z kaszy jaglanej. A kto ma ochotę na dodatek orzechów, oliwek, żurawiny, śliwek bądź suszonych pomidorów? Takie wypieki są bardziej wymagające, ale nie powinny nas zniechęcać! Ze względu na wspomniane już równomierne rozchodzenie się ciepła w formie - nasze ceramiczne naczynia poradzą sobie z każdym rodzajem wypieku, na jaki mamy ochotę. Wspominając ponownie nieestetyczny papier do pieczenia niewiele z nas wie, że nie jest on odporny na wysokie temperatury. Można go stosować maksymalnie do 220 stopni. Chleby z pełnoziarnistych mąk czy z bogatymi dodatkami często wymagają pieczenia w wyższej temperaturze. To kolejny plus przemawiający za ceramicznymi akcesoriami do pieczenia. 


Mamy nadzieję, że rozwijaliśmy Wasze wątpliwości odnośnie do wyboru idealnej foremki do pieczenia a także, że wzbudziliśmy w Was apetyt! Zapach, chrupkość, delikatność i smak to podstawa pysznego chleba, jednak pamiętajmy o uroczej prezentacji naszego wypieku. Piekąc i podając domowy chlebek w bolesławieckiej ceramice, żaden z domowników nie będzie w stanie się mu oprzeć!